Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

W Nadleśnictwie Brzozów gospodarka łowiecka prowadzona jest przez 6 kół łowieckich PZŁ gospodarujących na 7 obwodach łowieckich wydzierżawionych, dla których Nadleśnictwo zatwierdza łowieckie plany hodowlane:

Ostoja Brzozów

obwód nr 2

Bażant Brzozów

obwód nr 3 i 7

Jeleń Brzozów

obwód nr 6

Jarząbek Sanok

obwód nr 24

Żubr Sanok

obwód nr 25

Darz Bór Sanok

obwód nr 26

Zwierzyna łowna to głównie: sarna, jeleń europejski, dzik, lis, zając, występują również: bażant, kuna leśna, kuropatwa, jarząbek oraz kaczka.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

    Na terenie Nadleśnictwa Brzozów znajduje się 17 pomników przyrody. Przeważają pojedyncze drzewa.

  • Jd – szt.1 – leś. Niewistka
  • Md – szt.1– leś. Przysietnica
  • Db – szt.5 – leś. Przysietnica, Podlesie, Trepcza
  • So – szt.2  –  leś. Niewistka, Grabownica
  • Jś – szt.1  – leś Tyrawa Wołoska                      
  • Bk – szt.4 - leś. Tyrawa Wołoska,
  • Lp – szt.1 – leś. Dobra                                                                                                                    Występują także dwie wychodnie skalne „Mały Kamień" (leś. Bykowce)i „Duży Kamień" (leś. Bykowce).