Asset Publisher Asset Publisher

Bohaterzy września 1939

Jak co roku 10 września spotykamy się w Bykowcach przy pomniku upamiętniającym śmierć żołnierzy osłaniających odwrót swojego oddziału.

Uroczystość prowadzona przez dra Edwarda Marszałka rzecznika prasowego RDLP w Krośnie zgromadziła liczne grono przedstawicieli młodzieży, służb mundurowych, leśników, kombatantów, władz, harcerzy, szkół i stowarzyszeń oraz miejscową ludność.

Spotkanie rozpoczęło się przy pomniku podhalańczyków poległych w walce z okupantem niemieckim w 1939 roku, w miejscu symbolicznym śmierci ppor. rezerwy, leśnika Mariana Zaremby i pięciu innych żołnierzy 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

Zgromadzonych powitał Paweł Wdowiak, zastępca Wójta Gminy Sanok. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowego referatu przygotowanego przez Piotra Kitę, pracownika Muzeum Historycznego w Sanoku. Uczestnicy spotkania oddali hołd poległym, składając pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnie, po przemarszu na cmentarz, ks. Piotr Rymarowicz poprowadził modlitwę za dusze poległych, przypomniał ich bohaterską postawę, która powinna kształtować nasz obecny patriotyzm. Por. Szczepan Pietraszek oficer 1 batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich poprowadził apel pamięci poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i kwiaty na grobach dowódcy i jego żołnierzy.

Całość uroczystości uświetniała swoją grą orkiestra dęta Polskiego Górnictwa Naftowego
I Gazownictwa Oddział w Sanoku oraz pododdział honorowy podhalańczyków.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Sanok, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. Gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bykowce im. Stanisławy Tarnawieckiej.

 

tekst i zdjęcia: TM