Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu)

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

Ważnym zadaniem w zakresie ochrony lasu jest prognozowanie występowania szkodliwych owadów leśnych poprzez prowadzenie próbnych poszukiwań w glebie, ściole, zbiór z drzew próbnych oraz do pułapek feromonowych.

W Nadleśnictwie prowadzi się czynną ochronę pożytecznej fauny, biologiczne niszczenie baz pokarmowych grzybów pasożytniczych, a także ewidencjuje szkody powstałe w wyniku działania czynników abiotycznych.

Drzewostany Nadleśnictwa Brzozów należą prawie w całości do ochronnych: wodochronnych, glebochronnych, w granicach administracyjnych miast a także stanowiących powierzchnie badawcze i drzewostany nasienne. Są z natury odporne biologicznie na działanie szkodników owadzich i grzybowych; należą do najmniej zagrożonych przez przemysłowe zanieczyszczenia powietrza ze względu na słabo rozwinięty przemysł w tym rejonie oraz dużą różnorodność gatunkową.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

POSZUKIWANY KŁUSOWNIK! Uwaga drastyczne zdjęcia

POSZUKIWANY KŁUSOWNIK! Uwaga drastyczne zdjęcia

W dniu 14 października 2019 w godzinach porannych leśniczy leśnictwa Blizne na działce rolnej wchodzącej w skład oddziału 96 ujawnił ubitą tuszę jelenia, najprawdopodobniej byka. Jak się okazało ok. 30 m od skraju lasu, na przyleśnej łące jeleń był zakopany i częściowo przykryty ziemią. Prawdopodobnie tusza w całości była przysypana ziemią, ale z wierzchu została odsłonięta przez buchtujące dziki. W części przedniej tuszy stwierdziliśmy otwór powstały najprawdopodobniej po wlocie kuli. Drugi podobny otwór stwierdziliśmy na części brzusznej. Cechy te wskazywały, że jeleń został skłusowany przy użyciu broni. Niezwłocznie o tym fakcie powiadomiona została policja.

Na miejsce przyjechała grupa operacyjna KPP z Brzozowa, która wykonała czynności procesowe. Jeleń został odkopany i wyciągnięty z dołu. Wówczas potwierdziło się, że jest to jeleń byk, bez głowy. Z oględzin tuszy wynikało, że kula po strzale nie przeszła przez tuszę. Tuszę jelenia rozcięto i po wnikliwym poszukiwaniu znaleziono zniekształcony pocisk, co potwierdziło, że jeleń został skłusowany przy użyciu broni myśliwskiej. Drugi otwór w części brzusznej powstał najprawdopodobniej wskutek buchtowania dzików. Pocisk został zabezpieczony do dalszych badań. Czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Brzozowie.