Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

W Nadleśnictwie Brzozów gospodarka łowiecka prowadzona jest przez 6 kół łowieckich PZŁ gospodarujących na 7 obwodach łowieckich wydzierżawionych, dla których Nadleśnictwo zatwierdza łowieckie plany hodowlane:

Ostoja Brzozów

obwód nr 2

Bażant Brzozów

obwód nr 3 i 7

Jeleń Brzozów

obwód nr 6

Jarząbek Sanok

obwód nr 24

Żubr Sanok

obwód nr 25

Darz Bór Sanok

obwód nr 26

Zwierzyna łowna to głównie: sarna, jeleń europejski, dzik, lis, zając, występują również: bażant, kuna leśna, kuropatwa, jarząbek oraz kaczka.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia przeciwpożarowe 2018

Ćwiczenia przeciwpożarowe 2018

W dniu 27 sierpnia 2018 roku na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Brzozów w leśnictwie Grabownica w  miejscowości Wzdów odbyły się ćwiczenia praktyczne zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie przy udziale przedstawiciela Urzędu Gminy Brzozów oraz pracowników Nadleśnictwa Brzozów. W ćwiczeniach brały udział: jednostka PSP JRG w Brzozowie, jednostki OSP Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z Humnisk, Jasionowa, Wzdowa, Górek, Malinówki i Turzego Pola. 

Celem szkolenia było ugaszenie pożaru lasu zlokalizowanego w dwu miejscach , zapoznanie się strażaków z obiektem leśnym, rozpoznanie zagrożeń jakie mogą wystąpić na terenie kompleksu leśnego, możliwość dojazdu samochodów pożarniczych oraz zaopatrzenia wodnego do celów gaśniczych.

 

                                                                                                                               Tekst: Katarzyna Wójcik

                                                                                                                               Fot. Bogdan Fijałka