Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna archeologia

Leśna archeologia

Na „Zamczysku” w Sanoku – Białej Górze prowadzone są obecnie badania archeologiczne, kierowane przez p. Piotra Kotowicza (Muzeum Historyczne w Sanoku), przy udziale studentów i doktorantów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Leśne stanowisko archeologiczne na szczycie jednego z wzniesień od wielu lat znajduje się pod opieką miejscowego leśniczego leśnictwa Liszna p. Marka Wilka. Na podstawie dotychczas odkrytych przedmiotów, gródek rycerski „Zamczysko" jest datowany na przełom XIII i XIV wieku. To pierwsze w pełni udokumentowane prace, które doprowadziły do odnalezienia ponad 350 zabytków metalowych i wielu innych, głównie ceramicznych. Najciekawsze znaleziska to niewątpliwie srebrny grosz praski Jana I Luksemburskiego, bity w latach 1310-1346 i dwie ostrogi, zachowane niemal w całości. Najwięcej jednak jest grotów żelaznych używanych do okuwania strzał i bełtów kusz. W północno – zachodniej części gródka natrafiono na ślad po drewnianym palu, będącym zapewne częścią umocnień.

 

tekst i zdjęcia: TM (2014-07-18)