Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Leśne echa” w 90-lecie Lasów Państwowych

„Leśne echa” w 90-lecie Lasów Państwowych

Zorganizowany wspólnie przez Muzeum Regionalne w Brzozowie i Nadleśnictwo Brzozów wernisaż wystawy fotografii Marcina Michańczyka pt. „Leśne echa”, w piątkowe popołudnie 18 lipca br., zgromadził liczne grono miłośników przyrody. Prowadzący spotkanie dyrektor muzeum Mariusz Kaznowski powitał zgromadzonych gości, rodzinę i przyjaciół Autora.

Pochodzący z Grabownicy Starzeńskiej Marcin Michańczyk pasjonuje się fotografią od wielu lat. Jest absolwent studium fotograficznego w Krośnie. Wystawa „Leśne echa" jest jego drugą indywidualną wystawą zorganizowaną w Muzeum Regionalnym w Brzozowie.

 

Goście najpierw mieli okazję zapoznania się z prezentacją „Dla lasu, dla ludzi", a następnie z filmem promocyjnym „90 lat Lasów Państwowych 1924-2014" w reżyserii Adama Kuczyńskiego z rewelacyjnymi zdjęciami m.in. Michała i Tomasza Ogrodowczyków i Sławomira Skupińskiego. Dzięki tym dwóm obrazom poznali niektóre aspekty działalności polskich leśników w zakresie dostarczania na rynek surowca drzewnego, zapewniania miejsc pracy, ochrony przyrody oraz prowadzenia edukacji proekologicznej i promowania turystyki leśnej. Każdy otrzymał, ufundowane przez brzozowskie nadleśnictwo, foldery informacyjne i gadżety promocyjne.

 

Na zakończenie Autor podzielił się z gośćmi swoim zamiłowaniem i ogromną pasją do fotografowania. Jak sam mówi: Jestem przyjacielem lasu. Podziękował również bardzo serdecznie za przybycie na wernisaż i zaprosił do obejrzenia wystawy.

 

Ekspozycja będzie czynna do 17 sierpnia br.

fot. Piotr Sobota, tekst: ag oraz TM