Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Na podstawie obowiązującego planu urządzenia lasu Nadleśnictwo Brzozów średniorocznie może pozyskać 89 tys.m3 drewna. Drewno pozyskiwane jest przede wszystkim w ramach cięć rębnych rębnią złożoną IV oraz rębniami częściowymi II. Rębnie te w doskonały sposób umożliwiają spełnianie wszelkich potrzeb złożonych drzewostanów – począwszy od przygotowania do obsiewu nasion, poprzez w naturalny obsiew, stworzenie dobrych warunków dla wzrostu i rozwoju młodych drzewek. Pozostała masa drewna pozyskiwana jest w ramach cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaklęte w drewnie

Zaklęte w drewnie

„Za  nami kolejna już edycja imprezy „Zaklęte w drewnie”, która odbyła się na terenie Skansenu w Sanoku. Świetna pogoda, wspaniałe towarzystwo na stoisku wraz z leśnikami z Rymanowa, Komańczy i Leska – a przede wszystkim ogromne zainteresowanie Małych i Dużych miłośników lasu sprawiły, że za rok znowu chętnie tu wrócimy!”

 

                                                                                Tekst i zdjęcia: Grzegorz Dziuba