Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Na obszarze Nadleśnictwa Brzozów dominującym typem gleb są gleby brunatne. Stanowią one 70% powierzchni nadleśnictwa. Wśród nich przeważają gleby brunatne wyługowane i brunatne kwaśne, rzadziej zaś spotykane są gleby brunatne właściwe i rankery brunatne.

    Gleby te wytworzyły się z glin lekkich i średnich, nierzadko pylastych, a w wyższych położeniach z glin średnich, silnie szkieletowych. Ponadto w obniżeniach terenu występują gleby gruntowo - glejowe próchniczne i właściwe,  a w dolinach rzek i potoków mady rzeczne. Na glebach tych wykształciły się siedliska lasowe, w tym głównie dwa typy siedliskowe lasu, tj. las wyżynny (w wariancie świeżym uwilgotnienia) i las górski (w wariancie świeżym uwilgotnienia). Łącznie oba siedliska zajmują 97,5% powierzchni Nadleśnictwa Brzozów. Udział pozostałych siedliskowych typów lasu w powierzchni nadleśnictwa nie przekracza, za wyjątkiem siedliska lasu wyżynnego, 1,0 %. W lasach Nadleśnictwa Brzozów przeważają drzewostany bukowe oraz jodłowe. Łącznie zajmują one blisko 75,00% powierzchni ogólnej Nadleśnictwa Brzozów. Udział pierwszego z wymienionych gatunków stanowi 48,90% (3319,00 ha) powierzchni drzewostanów w obrębie Brzozów oraz 50,60% (4535,55 ha) powierzchni obrębu Sanok. Przeciętny wiek oraz zasobność drzewostanów bukowych w Nadleśnictwie Brzozów wynosi kolejno 81 lat i 364 m³/ha. Drzewostany jodłowe zajmują powierzchnię 3935,20 ha, w tym 2559,30 ha w obrębie Brzozów oraz 1375,90 ha w obrębie Sanok. Ich przeciętny wiek ocenia się na 86 lat. Udział drzewostanów sosnowych w powierzchni ogólnej Nadleśnictwa Brzozów stanowi niespełna 16,00%. Wśród gatunków występujących w nadleśnictwie drzewostany te charakteryzują się największym, tj. na poziomie 6,69 m³/ha rocznym przyrostem bieżącym. Pozostałe gatunki, takie jak: dąb, brzoza, modrzew występują na obszarze nie przekraczającym 5,00% powierzchni ogólnej nadleśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Drzewa

Święto Drzewa

 Święto Drzewa już na stałe wpisało się w kalendarz imprez ekologicznych realizowanych przez Nadleśnictwo Brzozów z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Izdebkach. Wypracowany przez wszystkie lata poprzednich edycji scenariusz imprezy odpowiada na  potrzeby i zainteresowania młodzieży, a przede wszystkim spełnia założenia akcji „Święta Drzewa” – podnoszenie świadomości ekologicznej.

Akcja zaplanowana została w leśnictwie Izdebki. Na miejsce przyjechała liczna grupa uczniów (38 os.) wraz z opiekunami. Aura była sprzyjająca, piękna złota polska jesień. Dzień rozpoczęliśmy wycieczką po lesie, w trakcie której uczniowie słuchali prelekcji leśniczego na temat gospodarki leśnej, roli leśnika w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów leśnych a także była to praktyczna nauka rozpoznawania drzew, które rosną w naszych lasach.

Następnym punktem programu, bardzo ekscytującym, był konkurs rozpoznawania drzew i krzewów leśnych. Uczniowie mieli okazje wykazać swoją znajomość 28 gatunków, które wcześniej zostały szczegółowo omówione i pokazane w naturze. Zmagania były duże, ale wyniki laureatów również wysokie. Najlepsze miejsca zostały nagrodzone pięknymi albumami, ufundowanymi przez Nadleśnictwo Brzozów a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Na zakończenie obchodów „Dnia Drzewa” było ognisko i pieczenie kiełbaski.